HEURIKA

Správny SMER na dosiahnutie našich cieľov.

V dnešnej informačnej dobe sa na každom kroku môžeme dozvedieť rôzne návody o tom, ako si máme v živote stanoviť ciele, ktoré nás privedú ku šťastiu. O rôznych postupoch sa dočítame v motivačných knihách, na sociálnych sieťach, na internete, v článkoch, z televízie, od rôznych trénerov a guruov, ale aj z iných dostupných zdrojov. Často sa v tých návodoch dozvieme, že nemáme zdĺhavo premýšľať nad tým, aké veľké naše ciele sú, ale si jednoducho napísať všetko, čo nás v prvej chvíli napadne. Máme do tvorby našich cieľov zapojiť hlavne intuíciu a následne sa o nich rozpísať. A tak píšeme hlava-nehlava, všetko, čo nám napadá, nehľadiac na našu momentálnu situáciu ani na naše schopnosti. 
Nikdy nie ste príliš starý na to, aby ste si dali ďalší cieľ alebo vysnívali nový sen.
Les Brown
 
V mojich konzultáciách sa často stretávam so šikovnými a inteligentnými ľuďmi, ktorí podľahli takýmto návodom. A aj napriek tomu, že sa zo začiatku snažili svoje ciele dosiahnuť, nepodarilo sa im to buď vôbec, alebo iba čiastočne. Nakoniec znova prepadli depresiám, nie sú spokojní so svojím životom, úplne stratili jeho zmysel a iba sa potácajú z jednej strany na druhú, v nádeji, že sa „možno“ v budúcnosti niečo v ich živote zmení a oni dosiahnu svoje vytúžené ciele. Ich frustrácia je však taká veľká a tak hlboko zakorenená, že akékoľvek návrhy, ktoré im dávam, rázne odmietajú. Veď oni už toľko spravili pre dosiahnutie svojich cieľov! Spravili si nástenku vízií, dali si mince pod vankúš, v červenej peňaženke nosia zelené bankovky s rubovou stranou nahor, každý deň meditujú, prosia Boha, aby im konečne dal to, čo si želajú, modlia sa k rôznym bohom, chodia na rôzne semináre a workshopy, nechávajú sa zasväcovať, iniciovať, čítajú knihy o osobnom raste a poctivo robia všetko, čo je v nich napísané, a predsa sa im nedostavujú viditeľné výsledky. Tak čo majú ešte pre dosiahnutie svojich cieľov urobiť?
 
Často sa nadhodnotíme v tom, čo vieme dosiahnuť za jeden rok, a podhodnotíme v tom, čo môžeme dosiahnuť za jedno desaťročie.
 
Je dôležité, aby sme boli rozumní aj pri stanovovaní našich cieľov a prehodnotili viaceré aspekty. Tým sa vyhneme zbytočným pádom a frustráciám z nedosiahnutia našich vytúžených cieľov. Áno je pravda, že môžeme dosiahnuť akékoľvek veľké ciele, ktoré si stanovíme. Má to však jeden malý háčik. Stanoviť si správne ciele nie je až také jednoduché...
Ciele poznáme krátkodobé a dlhodobé. Krátkodobé ciele sú také, ktoré chceme splniť v horizonte odteraz do troch rokov. Dlhodobé sú také, ktoré chceme splniť v limite od troch rokov do desiatich a viac. Stanovte si najprv dlhodobé ciele a až potom krátkodobé. Majte pred očami víziu, kam sa chcete dopracovať, čím chcete byť, čo chcete dosiahnuť hlavne z dlhodobého hľadiska. K dlhodobým cieľom sa dopracujeme cez krátkodobé ciele (preto sú aj tie pre nás veľmi dôležité). Dlhodobé ciele nám dávajú dlhodobejší zmysel života a nádej na zmenu danej situácie. Dobre si preto rozmyslime, na čo sa budeme zameriavať v dlhodobom smerovaní. Krátkodobé ciele v podstate používame nato, aby sme sa pomocou nich postupne dopracovali k dlhodobým. Keď vám bude jasné, že v blízkej budúcnosti dosiahnete svoj cieľ, stanovte si hneď ďalší. Život je zmena a vy si potrebujete zakaždým stanoviť nové ciele, aby ste zostali v prúde života, spokojní a šťastní.
 
O 20 rokov budete sklamaní za veci, ktoré ste neurobili, nie za tie, ktoré ste urobili. Takže rozviažte uzly a nastavte plachty na plavbu z bezpečného prístavu. Chyťte do plachiet vietor. Skúmajte. Snívajte. Objavujte.
Mark Twain
 
Základom zmeny je reštart celého zmýšľania a nášho vytvoreného programu na dosahovanie cieľov. Pri plánovaní cieľov často zabúdame na jednu veľmi dôležitú a hlavne základnú vec, ktorú vám chcem v tomto článku objasniť. Nie je to nič ťažkého, ide hlavne o to stanoviť si správny SMER, ktorým sa budeme uberať.
 
Správny SMER nás k našim cieľom zaručene privedie:
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Schopnosti, zručnosti a skúsenosti
 
Na stanovenie vhodných cieľov si musíme byť vedomí všetkých svojich schopností a zručností. Ak sa práve nachádzame v dlhoch, nečakajme, že do jedného roka budeme milionári. Ak sme doteraz vôbec nešportovali, nečakajme, že na budúci rok zabehneme maratón. Ak sme boli celý život na vozíčku, nečakajme, že o pár mesiacov prekonáme Mount Everest. Ak sme nikdy nespievali, nečakajme, že vyhráme Slávika.
To všetko sú ciele, ktoré sú pre nás ťažko dosiahnuteľné a nereálne.
Dobre si premyslite, ktoré schopnosti a zručnosti máte. V čom vynikáte? Čo sú vaše silné stránky, v čom by ste sa mohli zdokonaľovať? V čom ste iný/á ako ostatní? Napíšte si všetky vaše schopnosti a zručnosti a riaďte sa nimi pri stanovovaní cieľov.
 
Motivácia
 
Akú máte motiváciu k tomu, aby ste svoje ciele dosiahli? Je dôležité, aby sme v našom živote po niečom túžili a stanovili si ciele, ktoré nás budú každý deň pobádať k tomu, aby sme mali chuť vstať z postele a žiť. Správna motivácia nás k tomu dovedie. Motiváciou však nie sú peniaze ako také. Peniaze sú iba prostriedkom na dosiahnutie vášho cieľa. Ja ich vidím skôr ako krátkodobý cieľ. Ak chcete ísť na cestu okolo sveta a tam zažiť rôzne dobrodružné situácie a adrenalín, tak vám k tomu peniaze pomôžu, ale motiváciou pre vás je práve tá cesta okolo sveta a zážitky z nej, nie peniaze. Napíšte si, čo vás motivuje k tomu, aby ste svoj cieľ dosiahli.
 
Energia
 
Koľko energie chcete vynaložiť na dosiahnutie svojich cieľov? Ak nič nezmeníte, ak sa nepostavíte zo stoličky a niečo nepodniknete, tak vám garantujem, že sa k svojim cieľom nedopracujete. Čo všetko ste ochotní pre dosiahnutie svojich cieľov obetovať? Ste ochotní vo dne v noci na svojich cieľoch pracovať? Čoho ste sa ochotní vzdať? Čo musíte zmeniť? Čo pre svoje ciele chcete urobiť? Vyjasnite si tieto aspekty a precíťte ich. Viete sa s nimi stotožniť? Viete si predstaviť, že sa budete musieť vzdať niečoho, čo vám je milé, príjemné, na čo ste celý život zvyknutí? Vystúpiť zo svojej komfortnej zóny a činiť?
 
Rozhodnutie
 
Ste telom a dušou rozhodnutí, že sa chcete k svojim cieľom dopracovať? Ste s tým úplne stotožnení? Ste ochotní spraviť prvý riskantný krok do neznáma? Aký bude tento krok? Máte v tom jasno? Bez rozhodnutia pre zmenu sa nikam nedostanete.
 

Kamkoľvek idete, choďte celým srdcom.
Confucius

Všetko si zapíšte. Navrhujem vám urobiť si denník a pravidelne si doň zapisovať pokroky, ktoré ste spravili, a aj to, na čom ešte chcete popracovať. Buďte vďační za každý pokrok, ktorý ste už dosiahli. Pri dosiahnutí aj toho najmenšieho cieľa sa nezabudnite odmeniť.
 
Na ceste za svojimi cieľmi sa určite stretnete s rôznymi prekážkami. Nenechajte sa však odradiť a pokračujte. Pravidelne korigujte svoje krátkodobé ciele a postupne, krôčik po krôčiku, postupujte ďalej za svojím vysnívaným cieľom. Buďte trpezliví a vedzte, že sa k nemu postupne dopracujete. Prajem vám veľa úspechov pri dosahovaní vašich cieľov.
 
 
Aké ciele ste si stanovili vy?
 
 
 
(Prosím neberte tento článok ako podporu akejkoľvek politickej strany. Slovo SMER je mnemotechnická pomôcka, ktorú som použila na uľahčenie dosiahnutia cieľov čitateľov článku. Ďakujem za pochopenie.)
 
Pre www.heurika.sk napísala Erika Gállová. Tento článok smie byť ďalej šírený, kopírovaný v neskrátenej, neupravenej podobe a len na nekomerčné účely, pokiaľ bude pripojená celá táto poznámka aj s aktívnymi odkazmi. Ďakujem.Diskusia

Meno(*):
Email:
Komentár(*):
Opíšte kód z obrázka: kod