HEURIKA

Hlboko v srdci poznáme pravdu...

Akú odpoveď by ste si vybrali vy, keby vám niekto položil otázku, či chcete byť šťastní a nevedomí, alebo radšej nešťastní a vedieť pravdu? Všetci chceme byť šťastní, ale chceme aj vedieť pravdu. O svete, o našich najbližších aj o nás samotných. Pravda však často bolí. Podľa výskumov psychológov si väčšina z nás napriek tomu vyberie pravdu. V skutočnosti však, v mnohých prípadoch, pravda nie je naozaj to, čo chceme vedieť. Často si pred pravdou radšej zatvoríme oči a ešte k tomu si aj nahovárame, že pravdu poznáme.
Pravda Ti uvoľní krídla, ale najprv Ťa poriadne vytočí...
Gloria Steinem
 
Je veľký rozdiel v tom, či pravdu „poznáme“ a či naozaj VIEME, celým naším bytím. Pravda nie je iba niečo, čo si sami sebe nahovárame alebo o čom každému rozprávame, len kvôli tomu, aby sme v očiach iných vyzerali dobre. To sú iba plané slová, tak ako keď ponúknete chleba niekomu, kto umiera smädom.

Vždy máme na výber, ako sa rozhodneme. Keď si uvedomíme, že kráčame priamo k priepasti, máme možnosť zastaviť sa. Alebo keď si uvedomíme, že stojíme pri studni, v ktorej nie je voda, môžeme sa rozhodnúť, že pôjdeme hľadať novú studňu, a ísť ďalej. Problém však je, že my často pravdu nechceme poznať. Nahovárame si, že je všetko dobré také, aké je. Chceme sami seba vedome či nevedome ochrániť pred bolesťou. A keď si máme vybrať medzi šťastím a bolesťou, tak si radšej vyberáme šťastie, aj keby to „šťastie“ malo byť iba chvíľkové.
 
Pravdu musíme pochopiť celým naším bytím. 
 
 
 
 
Pravdu musíme pochopiť celým naším bytím, hlboko v srdci. V prvom momente, keď sa nám otvoria oči a my spoznáme pravdu, sme z toho väčšinou nešťastní. Veď takto sme si náš život vôbec nepredstavovali! Niet však inej cesty. Až keď uvidíme veci také, aké v skutočnosti sú, môžeme začať pracovať na správnom kroku a posunúť sa vpred. Ale až vtedy, keď si pravdu priznáme a spracujeme ju, dáme jej vo svojom srdci miesto a všetky detaily do seba zapadnú, až vtedy sa nám uľaví a my si môžeme začať vychutnávať slobodu. Je to pocit, ako keby zapadol posledný kamienok na svoje miesto a my uvidíme veci jasno. Otvoria sa nám krídla a my môžeme začať lietať.
 
V našich vzťahoch je to často podobné. Aj keď sa dlhé roky pokúšame o zmenu, skúšame byť milí, obozretní, vnímaví... náš partner našu lásku často neopätuje. Napriek tomu, vo viere, že sa predsa všetko na dobré obráti, zostávame vo vzťahoch, ktoré už dávno nemajú žiadnu budúcnosť. Niekedy je to pre deti, niekedy pre financie, inokedy zase z pohodlnosti.
 
Tiež som prešla partnerskými vzťahmi, ktoré boli už pri vzniku postavené na zlých základoch. Keď sa na ne spätne pozriem, tak v nich bolo veľmi málo toho, čo by ma mohlo posilniť a podporiť moju kreativitu, rast a slobodu, ktorú všetci potrebujeme k tomu, aby sme boli šťastní. Moji partneri ma chceli vlastniť. A časom sa tento vlastnícky sklon iba prehlboval. Čím viac ma oni vlastnili, tým viac som sa cítila ako vo väzení. Celé telo sa mi vzpieralo, mala som pocit, že sa ani neviem poriadne nadýchnuť. Trvalo však dlho, kým aj mne „kamienok zapadol“...
 
Prečo sa však našich partnerov nechceme vzdať? Bojíme sa. Máme strach z toho, že nám bude horšie, ako nám je teraz. Rozmýšľame nad všetkými protikladmi, prehodnocujeme danú situáciu a radšej sa rozhodneme zostať. Často počujeme, že je lepšie byť so zlým ako byť sám.
Veľakrát je to však iba naťahovanie niečoho, čo sa už viac natiahnuť nedá. Problémom nie je to, že by sme nechceli podniknúť nejakú zmenu, problémom je, že sme do nej ešte nedozreli.
 
Až keď hlboko v srdci pochopíme, čo sa z danej situácie máme naučiť, a pochopíme ju do koreňa problému, konflikt medzi naším zmýšľaním a cítením zanikne. Vtedy budeme presne vedieť, ako máme ísť ďalej.
 
  • Precíťte vašu pravdu, priznajte si ju a ďalej sa riaďte intuíciou. Ona vám presne povie, ktorý krok máte spraviť ako prvý.

  • Keď už nevidíte cestu von z vášho vzťahu, aj napriek tomu, že ste spravili maximum pre jeho nápravu, radšej z takého vzťahu vystúpte.

  • Myslite na to, že máte iba jeden život a ten chcete predsa prežiť naplno.
 
 
 
 
Našli ste vy už vašu pravdu?
 
 
 
Pre www.heurika.sk napísala Erika Gállová. Tento článok smie byť ďalej šírený, kopírovaný v neskrátenej, neupravenej podobe a len na nekomerčné účely, pokiaľ bude pripojená celá táto poznámka aj s aktívnymi odkazmi. Ďakujem.Diskusia

Meno(*):
Email:
Komentár(*):
Opíšte kód z obrázka: kod