HEURIKA

Potrebujete kreativitu, či nový nápad? Choďte sa prejsť...

Čo nám môže navodiť lepší pocit na duši ako prechádzka v prírode? Prechádzka nás robí šťastnejšími a kreatívnejšími, na to prišli aj vedci zo Stanfordovej univerzity, keď nechali testované osoby prechádzať sa a pri tom vymýšľať nové spôsoby používania rôznych predmetov. Raz to museli robiť postojačky, raz chodiac a raz posediačky, za stolom. Tí, čo sa prechádzali, vymysleli o polovicu viac nových nápadov ako sediaci. Ked sa neskôr členovia skupiny prechádzajúcich posadili na stoličku, vymysleli oveľa menej nových spôsobov používania predmetov, ale stále podstatne viac ako tí, čo celý čas sedeli.

Malá prechádzka pred firemnou poradou môže byť veľmi prospešná. Ide však predovšetkým o samotnú chôdzu a nie iba o pobyt vonku. V krajnom prípade môže postačiť aj bežecký trenažér. Vedci ešte neprišli na to, prečo to tak je, ale predpokladajú, že pri chôdzi sa stimulujú určité časti nášho mozgu, ktoré pôsobia na našu kreativitu.

 

Môžem povedať, že na mňa tento vedecký dôkaz platí na 100 %. Rada sa prechádzam. Tým, že som aktívny človek, je prechádzka pre mňa aj určitou formou meditácie. Pri prechádzke prichádzam na rôzne odpovede, ale aj na kreatívne nápady. Prechádzka mi často poslúži ako uvoľnenie po náročnom dni. Každý večer sa ideme s mojimi psami prejsť do prírody. Tieto prechádzky sú pre mňa istým „ znovuzrodením“ po hektickom dni. Často si pri nich utriedim v hlave nespracované myšlienky a načerpám novú energiu. Mám vybrané viaceré smery, raz idem do lesa, raz cez pole, záleží na tom, v akom psychickom stave sa práve nachádzam. Keď sa cítim nechránená, unavená a potrebujem pocit bezpečia, vždy idem do lesa. A keď sa cítim voľná a slobodná, idem na lúku. Rada chodím sama. Tým si vytváram svoj vlastný priestor, ktorý potrebujem na spracovanie rôznych  myšlienok. Moje prechádzky majú vždy určitý cieľ. Tento cieľ si stanovím ešte pred prechádzkou a poprosím, aby som odpoveď našla do konca samotnej prechádzky. Prosím o to, aby mi Matka Zem pomohla, a ona mi vždy rada pomôže. Kráčam pomaly, krok po kroku, a počúvam svoje vnútro. Keď odpoveď neprichádza zvnútra, pomáham si rôznymi technikami, ktoré som sa doteraz naučila. Niekedy sa zastavím, sadnem si pod strom a meditujem. Pozerám sa dookola, vnímam prírodu a symboly, ktoré sa mi ukazujú, a nasávam energiu z okolia. Inokedy sa začnem smiať, niekedy aj plačem. Všetky tieto techniky mi pomáhajú dostať sa k svojmu stredu, mať kreatívne nápady, usporiadať si myšlienky a byť sama sebou.

 

Ako nabrať novú energiu a kreatívne nápady z prechádzky?

 

  • Kráčajte pomaly, z nohy na nohu, a počúvajte svoje vnútro.
  • Všímajte si okolitú prírodu a buďte prítomní.
  • Neponáhľajte sa, užívajte si pobyt v prírode.
  • Pravidelne, zhlboka dýchajte. Nadychujte sa do solar plexu (do oblasti pupka) a pri výdychu si predstavujte, ako Matka Zem prijíma všetky vaše nespracované emócie a problémy.
  • V duchu ďakujte prírode za jej pomoc.
  • Pozerajte sa rovno pred seba a nie iba dole pod nohy.
  • Všímajte si svoje vlastné pocity a otvorte sa novým nápadom.

 

 

Aké kreatívne nápady ste dostali vy počas prechádzky?

 

 

 

Pre www.heurika.sk napísala Erika Gállová. Tento článok smie byť ďalej šírený, kopírovaný v neskrátenej, neupravenej podobe a len na nekomerčné účely, pokiaľ bude pripojená celá táto poznámka aj s aktívnymi odkazmi. Ďakujem.
Diskusia

Meno(*):
Email:
Komentár(*):
Opíšte kód z obrázka: kod