HEURIKA

Čas... naša najvzácnejšia komodita

Koniec roka je časom, keď prehodnocujeme všetko, čo sme za uplynulý rok stihli či nestihli urobiť, zamýšľame sa nad tým či sa splnili naše sny a ciele a či ideme ešte stále správnym smerom. Niektorí z vás by povedali, že ich rok bol dobrý, niektorí si želajú zmenu, iní nič neriešia, len sú a všetko nechávajú na náhodu. Zobrať si do rúk svoj vlastný život nie je jednoduché. V mnohých prípadoch je to ťažká práca na sebe a svojom napredovaní. Nie každý má na to silu a odvahu. Ale všetci máme niečo spoločné...dostali sme predchádzajúcich 365 dní a každý z nás mal možnosť ich využiť podľa svojich vlastných predstáv.
Čas je najvzácnejšou komoditou, ktorú máte k dispozícii. Čas vám nikto nevráti, nemôžete ho zobrať reklamovať a vymeniť za nový, keď vám ten váš nie je po vôli. Je iba na vás, ako ho využijete. Do vienka ste dostali iba určitý obmedzený čas a jeho hodnota každou sekundou neúprosne stúpa. Preto by ste sa mali zastaviť, prehodnotiť a precítiť presne to, na čo svoj drahocenný čas v budúcnosti využijete. Prehodnotiť svoj doterajší život a zamyslieť sa, či je podľa vašich predstáv. To za vás nikto nevie a ani nemôže spraviť. Keď ide o váš čas, musíte byť nemilosrdný/nemilosrdná. Naučte sa povedať NIE, keď to je potrebné, a otvorte sa veciam, ktoré vám dodajú silu a energiu a urobia vás šťastným/šťastnou. Nedovoľte iným, aby vám kradli váš čas. Vy ste najdôležitejší/najdôležitejšia na tomto svete, iba vy a nikto iný. Iba vy máte vo svojich rukách rozhodnutie, komu svoj čas darujete. Venujte preto všetok svoj čas aktivitám, na ktorých naozaj záleží. Stanovte si rozumne svoje priority a žite svoj vlastný sen.
 
„Konaj tak, akoby zlyhanie neprichádzalo do úvahy, a úspech máš zaručený. Zbav sa každej myšlienky na to, že nedosiahneš svoje ciele, či sa týkajú materiálnej, alebo duchovnej oblasti. Buď odvážny a nedávaj svojej predstavivosti žiadne obmedzenia. Nikdy nebuď väzňom svojej minulosti. Staň sa architektom svojej budúcnosti a už nikdy nebudeš taký, aký si bol predtým.“
Robin Sharma, Mních, ktorý predal svoje Ferrari
 
 
Vždy som si užívala prítomný okamih a žila svoj život bez väčších strachov o svoju budúcnosť. Minulosť som si postupne vyčistila, tá ma už netrápi. Samozrejme, vždy je a bude na čom pracovať. Pochopila som to, čo som mala pochopiť, a to už nemá moc ovládať môj život. Všetko, čo bolo, malo nejaký zmysel a prijala som to s pokorou. Všetko, čo ma na mojej ceste postretlo, ma posilnilo o veľké životné skúsenosti. Pochopila som veci, ktoré som mala pochopiť, spravila som hrubú čiaru a uzatvorila danú kapitolu. Tento rok bol pre mňa prelomový v inom, veľmi dôležitom bode. Zrazu začal na mňa tlačiť čas. Celý rok som intenzívne prehodnocovala môj doterajší život a hľadala najvhodnejšie kroky a plány do budúcnosti. Aj tento rok som na sebe tvrdo pracovala, tak ako som to robila aj doteraz, ale tento raz som musela ísť viac do hĺbky. V mojom živote odohralo veľa udalostí, ktoré ma k tomu donútili. Neboli to príjemné udalosti a nedalo sa im vyhnúť. Jednoducho prišli a bolo nutné ich riešiť. Hľadala som odpovede na svoje otázky a nachádzala možné riešenia. A predsa som v sebe cítila určitý nedefinovateľný tlak. Bol to tlak času. 
 
 
„Neřeš věci, co se už nedají změnit. Nemůžeš ovlivnit ty vteřiny ztraceného času. Můžeš ale ovlivnit to, co přijde nyní.“
Tomáš Erlich

V mysli si kladiem otázku, ktorú chcem vyriešiť, a pomaly vstupujem do ohrady so stádom koní. Verím, že dneska svoju odpoveď nájdem. Stojím v strede medzi nimi a čakám na to, čo sa bude diať. Kone okolo mňa vytvárajú formácie, ktorým zatiaľ celkom nerozumiem. Cítim však, že môžem dôverovať ich vedomiu. Viem, že od nich skôr či neskôr dostanem odpoveď, vidím to na ich správaní. Jasne so mnou komunikujú. Robím iba to, čo cítim, že mám robiť. Kvoknem si nízko k zemi a s pokorou preciťujem daný okamih. Kone sa okolo mňa hýbu a postupne vytvárajú jasnú formáciu, ktorú začínam pomaly chápať. Mladá kobylka sa postaví naľavo odo mňa a valach napravo, ľavá strana je ženská a pravá mužská. Obklopili ma z oboch strán, zobrali si ma pod svoje „ochranné krídla“. Spolu sa pozeráme smerom dopredu, k budúcnosti. Stará kobyla, matka mladej, mi svojou nezaujatosťou dáva najavo, že mám ešte niečo spracovať. Ona sa do vytvorenej formácie zatiaľ nezapája. Odkláňa sa odo mňa a otáča do opačného smeru, ako stoja všetci ostatní. Cítim, že keď opustím svoju potrebu kontroly nad daným okamihom, uvoľním sa a začnem dôverovať tomu, čo je a čo bude, dostanem podporu aj od nej. Naberiem zhlboka vzduch do pľúc a pomaly vydýchnem. Vedome púšťam všetky svoje strachy a prijímam daný okamih taký, aký je. Som iba malá časť celku. Jediné slovo, ktoré mi prichádza na um, je „dôveruj“. Opúšťam všetky svoje pochybnosti a úplne sa odovzdávam tomuto momentu. Dôverujem. Ako to slovo vyslovím, stará kobyla, ktorá v tomto prípade predstavuje silu mojich predkov a minulosť, sa otáča do smeru, ktorým stojíme všetci. Aj ona mi vyjadruje svoju podporu a chráni ma zozadu. Kruh sa uzatvoril, spolu vytvárame jednotu. Prežívam neopísateľný pocit hlbokého vedomia a šťastia. Našla som svoju odpoveď. Aké jednoduché... stačí pustiť to, nad čím nemám kontrolu, a dôverovať.
 
Prajem vám nádherné prežitie vianočných sviatkov v kruhu vašej rodiny a priateľov, veľa milých darčekov pod stromčekom, ktoré zahrejú vaše srdiečka a aby ste v novom roku našli svoj smer a dôverovali, že sa k svojmu cieľu dostanete. Zahĺbte sa do svojho vnútra a počúvajte, čo vám hovorí. Nasledujte svoju intuíciu. Zanechajte všetky strachy v starom roku, stanovte si nové a jasné ciele do nového roka a choďte za nimi. Aj keby vám nevyšli a aj keby ste časom prišli na to, že neboli správne, nevzdávajte sa. Stanovte si nové ciele a choďte ďalej. Kráčajte, aj keby ste mali ísť slimačím tempom. Nenechajte sa odradiť ani napriek možným nezdarom. Na každej ceste budete musieť zdolávať určité prekážky. Nikdy, nikdy sa však nevzdávajte! Keď vydržíte svoje ciele nakoniec dosiahnete. Nezabudnite na to, že vy ste jedinečný a váš život máte vo svojich rukách.
 
 

Čas je to najvzácnejšie, čo na tomto svete máme. Peniaze boli a budú, majetok bol a bude, láska bola a bude. Jediné, čo sa už naozaj nikdy nevráti, je čas, tak ho nepremrhajme!

autor neznámy
 
 
 
Ďakujeme vám za priazeň, ktorú ste nám v uplynulom roku prejavili a prajeme vám krásne Vianoce a ešte krajší nový rok plný nových nádejí...
 
 
 

 

 

 


 

 

 

 

 
Diskusia

Meno(*):
Email:
Komentár(*):
Opíšte kód z obrázka: kod