HEURIKA

Dovoľme si leňošiť

Okolitá príroda sa pomaly chystá na zimný spánok, dni sa krátia, počasie je chladnejšie, listy zo stromov opadávajú a aj zvieratá redukujú svoju fyzickú aktivitu, ale my ľudia v ničom nepoľavujeme, pracujeme intenzívne a ťažko ako doteraz. Nepripúšťame si, že aj my sme súčasťou prírody, tak ako všetko ostatné okolo nás. Nepripravujeme sa na zimu a nešetríme svoju energiu. Neodpočívame a neradujeme sa z toho, že si konečne môžeme po dlhých letných dňoch oddýchnuť, zrelaxovať sa a načerpať novú, čerstvú silu. Zabudli sme na to, že aj my sme živé stvorenia, ktoré reagujú na zmeny ročných období a potrebujú sa prispôsobiť cyklom prírody, ktoré aj na nás bez výnimky vplývajú. Všetky zvieratá okolo nás naberajú zimnú srsť, znižujú svoju telesnú aktivitu a priberajú potrebné kilá, ktoré ich majú chrániť pred chladným počasím. My práve naopak – cvičíme, tak ako sme cvičili v letných mesiacoch, a možno ešte intenzívnejšie, lebo sa bojíme, aby sme ani dekagram nepribrali, a kilogramy, čo nás majú v zime zohrievať, rýchlo vypotíme v posilňovni.

S přicházejícím podzimem je dobré najít si způsob, jak dát pozornost svému tělu a naučit se rozumět potenciálu duchovní moudrosti, kterou v něm máme.
Monika Michaelová

 

Naša konzumná spoločnosť od nás veľa očakáva. Je „in“, byť úspešní a známi, dosiahnuť uznanie a vlastniť najmodernejšie výdobytky tejto doby. Chceme mať všetko a niektorí z nás pre to spravia naozaj maximum. Ak chceme, aby sme uspeli, musíme na sebe tvrdo pracovať, často od rána až do noci, obetovať náš voľný čas a spoločné chvíle strávené s rodinou a ísť bez vybočenia kurzu, najlepšie bez prestávky, za naším vysnívaným cieľom. Toto všetko však na nás často pôsobí negatívne a v nemalej miere nás dostáva do stresov a depresií. V zimnom období, keď je málo slniečka, čerstvého vzduchu a pobytu v prírode, ešte oveľa intenzívnejšie.

 
Dovoliť si byť pasívni a každý deň si vyhradiť čas na ničnerobenie a leňošenie je veľmi dôležité hlavne preto, aby sme si vedeli vyprázdniť hlavu, zoradiť myšlienky a doplniť energetické zásoby svojho tela. Leňošenie pomáha k tomu, aby sme predišli syndrómu vyhorenia, a robí nás kreatívnejšími. Na to prišla holandská neuropsychologička Sophie Schweizer. Vo svojom výskume sa dopracovala k záveru, že iba mozog, ktorý je bez stresu a je schopný dostatočne sa vypnúť a zregenerovať, pracuje optimálne. A práve toto „vypnutie“ je podľa Schweizerovej podmienkou toho, aby sme sa na veci začali pozerať z iného, pozitívneho uhla a otvorili sa novým možnostiam riešení a kreatívnym nápadom.
 
Duše musí konat svou práci nezneklidňována přemyšlením.
Paul Klee
 
Po tom, ako si toto všetko uvedomíme, určite si aj my priznáme, že nastal najvyšší čas, aby sme ničnerobenie a leňošenie prepísali z nášho zoznamu hriechov do každodenných túžob a denného poriadku. Aspoň v zimnom období, keď si to aj naše telo prirodzene vyžaduje. V najbližších dňoch si do svojho kalendára bez ostychu naplánujte povinné leňošenie. Za pár dní uvidíte, ako sa vám uľaví a budete znova prekypovať energiou a novými inšpiráciami.
 
Okolitá príroda, ale aj pohodlie nášho domova nám poskytujú nekonečné množstvo možností na leňošenie. Tu je pár overených tipov pre vás:

 

 • Na prechádzke do prírody sa chrbtom oprite o krásny, veľký strom a niekoľko minút sa rozhliadnite po okolí. Precíťte silu stromu, o ktorý sa opierate.
 • Využite tento pobyt v prírode a intenzívne sledujte oblaky na oblohe. Pozorne si prehliadnite rôznorodé kreácie, ktoré vytvárajú, a zahĺbte sa do ich krásy. Samozrejme si môžete pritiahnuť aj stoličku vo vašej obývačke k oknu a niekoľko minút skúmať oblaky – pohodlne, z tepla vášho domova.
 • Na roztiahnutej pohovke, zabalený do teplej deky, pozorujte vášho psa či mačku, ako leňošia na svojej podložke. Sledujte pokojne vaše zvieratá a uvedomte si, že ony tiež nič nemusia. Ony iba sú a užívajú si prítomný okamih. 
 • Po príchode domov si obujte teplučké papuče, oblečte domáce oblečenie a župan a so šálkou dobrej kávy či čaju si užite večer pri dobrej knihe.
 • Niekoľko minút sa pozerajte na izbové kvety, ktoré máte doma. Pozorne analyzujte ich listy a kvety, uvedomte si ich krásu a aj to, ako málo im stačí k životu. 
 • V prípade, že práve fúka vietor, započúvajte do jeho piesne. Počúvajte, ako sviští v komíne vášho krbu a vytvára nádherné melódie.
 • Zakúrte si v krbe a čo najdlhšie sa pozerajte do ohňa a meditujte. Oheň patrí medzi najsilnejšie čistiace elementy. Ak nemáte krb, tak si aspoň zapáľte malú sviečku a pozerajte sa do nej.
 • Konečne sneží? Skvelé! Vnímajte, ako padá sneh a celý kraj sa mení na krásnu bielu, zasneženú rozprávku. Užívajte si sneženie pozeraním sa do pouličnej lampy. Je to vynikajúci spôsob, ako sa odreagovať od všetkých svojich myšlienok a vyčistiť si hlavu.
 • Napustite si plnú vaňu teplej vody a na niekoľko minút si do nej ľahnite. S troškou morskej soli a esenciálnych olejov to bude aj kúpeľ pre vašu dušu. Vyberte si niektorý zo širokej škály relaxačných esenciálnych olejov, napríklad levanduľový.
 • Chyťte do rúk ceruzku a papier, pletacie ihlice, ihlu a niť, modelovaciu hmotu a niečo pekné vytvorte. Nechajte, nech sa vaša kreativita naplno prejaví.
 • Vymyslite si svoj vlastný spôsob leňošenia a každý deň si naň vyhraďte pár minút.

 

Aj keď som predtým zimu nemala rada, lebo bola podľa mňa jednotvárna, chladná a bezfarebná, teraz ju milujem. Po intenzívnom období, keď som pracovala pilne ako včelička na našom pozemku, s našimi zvieratami a na konzultáciách, seminároch a prednáškach, sa neviem dočkať tých krásnych večerov s romantickým ohníčkom v krbe, so zapálenými sviečkami a povaľovaním sa na pohovke s dobrou knihou v ruke. K tomu dobrý čaj a spoločnosť môjho priateľa. Papuče už mám obuté a nohy vyložené na stolík. Teraz už len čakať, nech konečne zasneží...

 
 
 
Ako leňošíte najradšej vy?Diskusia

Meno(*):
Email:
Komentár(*):
Opíšte kód z obrázka: kod