HEURIKA

Čo sa môžeme naučiť od detí

Ach my dospelí... ničomu nerozumieme. Iba prežívame v tých našich vymyslených svetoch plných zákonov a obmedzení. Donekonečna premýšľame o tom, ako nerobiť chyby, ako byť in, ako sa zapáčiť iným a imponovať im. Robíme všetko tak ako nám spoločnosť prikazuje, len aby sme zapadli do celku. Všetci sme sa prispôsobili ostatným dospelým a ich písaným či nepísaným zákonom. Tým sme stratili možnosť byť sami sebou a užívať si sveta naokolo bez toho, aby sme boli čímkoľvek a kýmkoľvek obmedzovaní.

Ach my dospelí... stratili sme samých seba.

 
 
 „Jedine deti vedia, čo hľadajú.“
 
Saint Antoine De Exupéry 1900–1944
 
 
Je naivné písať o tom, ako by sme mali byť znova deťmi. Toľkokrát sme túto vetu už počuli. Ale ako to spraviť? "Nedá sa to, lebo by sa na nás ostatní pozerali ako na bláznov a možno by nás aj z ich spoločnosti vyčlenili." Áno to je pravda. Ale čo tak sa troška uvoľniť. Čo tak byť aspoň na chvíľku znova deťmi. Bez príčiny sa radovať z okolitého sveta, usmievať sa na vtáčiky, ukazovať na slniečko, kričať, behať, skákať a radovať sa... len tak si užívať sveta.
 
Viem, že je to veľmi ťažké a pre niekoho až nepredstaviteľné. Ale skúste aspoň dneska, v tento krásny deň, odhodiť okovy vymysleného dospeláckeho sveta a nekontrolovane sa radovať. Dneska máte na to dobrú zámienku. Všade naokolo sú deti, tak neváhajte a pridajte sa k nim a k ich hrám. Dneska vás nikto nebude súdiť a keď aj, tak nech. Dnes je predsa Deň detí.
 
„Akí sme, také budú naše deti.“
 
 
 
Johann Gottfried Von Herder 
 
Pozrite sa na ne a učte sa. Od detí sa dá veľa naučiť, len sa ich učeniu treba otvoriť. Sú to veľkí učitelia. Učte sa o tom ako byť sám sebou, ako byť nespútaným, ako žiť v prítomnosti, byť v súlade so všetkým a byť šťastný aj bez príčiny.
 
My dospeláci sme stratili našu spontánnosť a z časti aj kreativitu, lebo nás takto vychovali. Museli sme zapadnúť do obmedzení a hraníc vytvorených našimi rodičmi a spoločnosťou. Ale tým sme stratili aj možnosť užívať si sveta naplno, nehodnotiť, nekritizovať, nemeniť, len byť. Najprv nás presviedčali, že máme byť ako oni, my sme im vyhoveli a stratili sa v tom ich svete, a potom celý život hľadáme cestu, aby sme zase boli sami sebou a našli sa späť. A pritom to nie je až také ťažké. Treba si len vymazať všetky programy z hlavy, otvoriť sa nespútanosti detí, kreativite a žiť naplno v tomto okamihu. Deti sa neboja budúcnosti, ani si netrápia hlavu nad minulosťou. Milujú všetko také aké je.
 
Čo sa od detí môžeme naučiť?
 
 • nespútanosti
 • spontánnosti
 • radosti bez príčiny
 • byť v súlade s univerzom
 • žiť v prítomnom okamihu
 • pravdovravnosti
 • láske bez hraníc
 • sile učenia
 • zvedavosti
 • kreativite
 • hravosti
 • nekonečnému šťastiu

 

V našom Krúžku pozitívnych ľudí sa pravidelne stretávame, aby sme sa spolu dobili pozitívnou energiou, zahodili naše každodenné problémy, boli na chvíľku šťastní a radovali sa ako malé deti. Každý kto chce na chvíľku zabudnúť na starosti všedných dní a byť nespútaný sa k nám môže pridať. Budeme radi ak nás pozitívnych ľudí bude čoraz viac.

 

Mám pre vás jedno krásne cvičenie, ktoré sme už tiež vyskúšali na Krúžku pozitívnych ľudí: Terapiu smiechom
 
Každý deň, napríklad po tom ako sa zobudíte, sa aspoň 10 minút nekontrolovane smejte. Spomeňte si na malé dieťa ako sa nespútane raduje a smeje. Pustite si detský smiech, robte na seba grimasky v zrkadle ak vám to hneď nepôjde. Začnite už dneska a robte to aspoň 7 dní a to aj vtedy, keď sa vám nebude chcieť a budete si myslieť, že zo seba predsa blázna robiť nebudete. Dajte preč všetky vaše racionálne argumenty a odhoďte všetky okovy, ktoré vás zväzujú. Len sa smejte až vám budú slzy tiecť. Smiech je najlepšou terapiou na všetky vaše problémy. Tak poďme do toho...
 
 
Čo ste sa vy naučili od detí?
 
 
 
 
 

Pre www.heurika.sk napísala Erika Gállová. Tento článok smie byť ďalej šírený, kopírovaný v neskrátenej, neupravenej podobe a len na nekomerčné účely, pokiaľ bude pripojená celá táto poznámka aj s aktívnymi odkazmi. Ďakujem.

 
 Diskusia

Meno(*):
Email:
Komentár(*):
Opíšte kód z obrázka: kod