HEURIKA

Stop negatívnym myšlienkam

 

Rozmýšľali ste už nad tým, že svoj život máte vo vlastných rukách? A že máte vo vlastných rukách aj to, ako premýšľate, akým témam sa venujete a aké máte predstavy o svojom živote? Je vám jasné, že v podstate všetko, čo si vymyslíte, môžete dosiahnuť? Že všetko, čomu dáte svoju pozornosť, sa môže zhmotniť? Ale pozor, nielen dobré veci, ale aj tie zlé! Dobre si preto premyslite, čomu budete venovať svoju pozornosť. 

Neuveriteľné? Ale je to tak...

 „Život človeka je taký, ako ho vytvárajú jeho myšlienky.“

Marcus Aurelius (121 – 180 n. l.)

 

Svoj mozog máme vytvorený tak, aby nám pomáhal v každodennom prežití. Je to jeho najdôležitejšia funkcia. Má nám pomáhať jednoducho a bez námahy prežiť náš život, vyvarovať sa nebezpečenstiev, ktoré nás na našej ceste môžu postretnúť, a prežiť život v harmónii, v rovnováhe a v šťastí. Niekedy je to však ťažké pochopiť, keďže vieme, aký náš mozog môže byť, ako nás na všetko upozorňuje a plaší. Často nás drží v strachoch a my mu úplne podľahneme a nakoniec aj začneme jeho strachom veriť. Vyplýva to hlavne z našich prežitých skúseností a programov, ktoré sme si do nášho „harddisku“ počas života nainštalovali. Keď podľahneme negatívnym myšlienkam a dovolíme im, nech nám riadia život, bude sa nám ťažko tohto negatívneho zmýšľania zbavovať. Jeden strach vytvorí druhý a tak pekne jeden za druhým vytvoria reťazovú reakciu, začarovaný kruh, z ktorého sa ťažko dostaneme von. 
 
Prečo nás teda naše negatívne myšlienky neopustia, keď sa situácia skončí a my by sme si mohli konečne vydýchnuť? Je to naučený obranný systém organizmu. Čím väčšmi mu dovolíme, aby nás ovládal, tým viac to využije. Prídeme až do štádia, kedy všetko okolo seba budeme vidieť ako nebezpečenstvo. Strachy budeme zakrývať strachmi.
 
„Čím viac sa človek pokúša vyhnúť utrpeniu, tým viac trpí, pretože ho začínajú mučiť nepodstatné alebo bezvýznamné veci.“
Albert Einstein (1879 – 1955)
 
Uvedomujete si však, že tento kolotoč negatívneho zmýšľania môžete zastaviť? A v podstate to ani nie je také ťažké? Chce to len trošku cviku a pevnú vôľu vytrvať.
 
V mojich konzultáciách sa stretávam s ľuďmi, ktorí sa už niekoľko rokov motajú vo svojich, často iba vymyslených, negatívnych myšlienkových pochodoch a nevedia sa z nich dostať. Toto ich zmýšľanie ma podnietilo k tomu, aby som sa zahĺbila do problematiky negatívnych myšlienok a začala s nimi „experimentovať“. Presne viem, v čom sa moji klienti nachádzajú, lebo aj ja som prežila veľmi ťažké životné obdobie a mala som nastavený svoj bezpečnostný systém tak silno, že som vo všetkom videla „bubákov“.
 
Po zdĺhavom premýšľaní som dostala nápad: Keď sú naše myšlienky nato, aby nás chránili od bolesti, aj keď sú samy o sebe negatívne a my si ich často vedome vytvárame sami, tak prečo by sme si nevedeli vytvoriť nové myšlienky a obrazy, ktoré nás budú chrániť od našich vlastných negatívnych myšlienok?
Výlučne pozitívnym myslením sa mi to nepodarilo. Potrebovala som nájsť niečo, čo ma zastaví v negatívnom zmýšľaní a nepustí ma ďalej v ňom pokračovať. Potrebovala som si vytvoriť zátarasu.
 
Môj experiment spočíval v tom, že si najprv vytvoríme „prekážku“ pre tieto negatívne myšlienky, aby sa nedostali do nášho hlbšieho systému (aby sme sa do nich nevžili a nezačali im veriť) a až následne ich preformulujeme a vytvoríme si nové − pozitívne. Tým v podstate zastavíme chod negatívneho zmýšľania a vytvoríme možnosť/priestor zmeniť našu negatívnu realitu na pozitívnu. Prosím, nechápte to tak, že zastávam výlučne pozitívne myslenie. To nie. Myslím si, že pozitívne myslenie ako také nestačí. Pozitívne myslenie nič nerieši, len odďaľuje riešenie našich problémov na neurčito. A ja verím, že problémy sú na to, aby sa riešili.
 
„Váš čas je obmedzený, tak ho nemíňajte na život niekoho iného. Nenechajte sa ovplyvniť názormi iných. Prehlušia váš vnútorný hlas. A čo je najdôležitejšie, nájdite v sebe odvahu nasledovať srdce a vlastnú intuíciu. Ony totiž už dopredu vedia, čím sa skutočne chcete stať. Všetko ostatné je druhotné.“
Steve Jobs (1955 − 2011)
 
Každý z nás má svojho vnútorného radcu. Je to naše vyššie ja, S. Freud by povedal − naše superego. Je to ten milý hlas či osôbka v nás, ktorá je prívetivá, miluje nás takých, akí sme, nekritizuje nás, ale vo všetkom podporuje. Všetci však máme v sebe aj nášho vnútorného kritika. On je hlučný, kričí na nás, stále nás kritizuje a upozorňuje, poukazuje na naše chyby a nedostatky. Musíme si však uvedomiť, že tento náš vnútorný kritik NIE JE NÁŠ! Je to hlas nášho otca, matky, bývalého šéfa, učiteľky na základnej škole či niekoho iného, kto na nás mal v minulosti veľký vplyv. Naučte sa iba ignorovať tento hlas, ako keby sa vás netýkal, a majte na pamäti, že on nie je váš. Je to hlas niekoho iného. Tento hlas nás chce v podstate ochrániť od všetkého, čo by nám mohlo fyzicky a psychicky uškodiť. Tým nám zároveň bráni v tom, aby sme niečo v živote zmenili, uskutočnili. Teraz, keď to už viete, máte možnosť mu poďakovať za jeho rady a utíšiť ho. Ste dosť silní na to, aby ste to dokázali.
 
Spôsob nápravy negatívneho zmýšľania spočíva v tom, že si najprv musíte uvedomiť, ktoré myšlienky vás a vašu hlavu najviac zaťažujú.
Je to váš vlastný vnútorný dialóg? Je to dialóg s druhou osobou? Sebadeštrukčné zmýšľanie? Strachy? Zameranie sa na negatívne vonkajšie vnemy?
Čo je to, čo vás ničí a zabíja?
 
Keď budete mať jasno v tom, čo potrebujete zmeniť, už budete v polovici cesty.
Vždy vychádzam z toho, že náš zložitý život je zložený z jednoduchých častí a úkonov. Ja sa snažím „rozporciovať“ zložité časti na jednoduché a následne s nimi pracovať.
 
Náš mozog nevie oddychovať a nič nerobiť. Stále nad niečím premýšľa a analyzuje. Keď k vám prídu negatívne myšlienky, jednoducho si v mysli predstavte dopravnú značku STOP.
Ja som si do nej vytvorila aj príslušné písmeno, aby som ešte viac „odviedla pozornosť“:
 
STOP S − sebadeštrukčným myšlienkam, strachom

STOP D − negatívnemu vnútornému dialógu a kritike

STOP M − negatívnym myšlienkam
 
Vy si vymyslite vlastnú STOP-ku − sami predsa viete, čo je pre vás najlepšie.
 
Keď sa mi objavila negatívna myšlienka, hneď som si predstavila svoju príslušnú STOP-ku. Túto značku som držala tak dlho vo svojej mysli, kým som nepocítila úľavu a kým negatívna myšlienka nezmizla. Keď nastala úľava, vymyslela som si nový obraz − taký, aký by som chcela, aby sa v reálnom živote naplnil. Zakaždým, keď som mala v mysli akékoľvek negatívne myšlienky, som si predstavila túto STOP-ku. A bolo mi jedno, či to bolo v aute, v meditácii, v spánku, pri každodennej nudnej práci či vo chvíľach, kedy som mala čas premýšľať. Všimla som si, že sa mi čoraz viac predlžuje bezmyšlienkový stav a ticho v hlave. Na tento experiment som si stanovila 7 dní. Za tri dni sa mi úplne zmenilo zmýšľanie, upokojila som sa a začala pozitívne myslieť.
 
Verte mi, že je to také jednoduché. Nič ťažkého, nič nezvládnuteľného. Treba len vytrvať. Účinnosť tejto metódy mi potvrdili aj moji klienti.
 
Trénujte, skúšajte a určite sa vám to podarí...
 
Ako sa vám podarilo vymazať vaše negatívne zmýšľanie?
 
 
 
 
 
 
Pre www.heurika.sk napísala Erika Gállová. Tento článok smie byť ďalej šírený, kopírovaný v neskrátenej, neupravenej podobe a len na nekomerčné účely, pokiaľ bude pripojená celá táto poznámka aj s aktívnymi odkazmi. Ďakujem.
 Diskusia

Meno(*):
Email:
Komentár(*):
Opíšte kód z obrázka: kod